1983. godine predsjednici SAD-a i SSSR-a Ronald Reagan i Mihail Gorbačov pregovarali su o potpisivanju dekreta kojim bi bili relaksirani nategnuti odnosi između dva svjetska nuklearna bloka. Jugoslavija je u Hladnom ratu bila u ugodnoj poziciji između Istoka i Zapada pa su prospekti mira koje je obećavao tzv. Ženevski dekret itekako bili poželjni. Tako su bar mislili gitarista i vokal Nenad Golubić Golub, basista i vokal Željko Zovko Koka i bubnjar i vokal Adem Habibija Habi koji su iste godine formirali legendarni mostarski hardcore punk bend, prvi takav u Bosni i Hercegovini, među pionirima u Jugoslaviji.
Dekret je zasvirao pod jakim utjecajem tadašnjih finskih hardcore bendova, a zvuk su oblikovale česte promjene postave, pa je muzički raspon išao od thrasha, crossovera, do melodičnog hardcorea i anarcho punka. Snažan utjecaj na bend imala je i želja za izražavanjem kritike tadašnjeg društva, prije svega kroz neslaganje sa učmalom konzervativnom, glavnolinijaškom sredinom. (Nažalost se čini da i danas najmanje priznanja i interesa za ovaj mostarski muzički fenomen dolazi iz samog Mostara.)
Drugom polovicom osamdesetih Dekret se počinje pojavljivati na nizu kompilacija, Krdo slonova, Rock’n’roll je ipak prošlost, Naša četica koraka, Čudeža ne bo i VHS Ni strahu – Live in Ljubljana ’86 (uz Tožibabe, III Kategorija, Vrisak Generacije i dr.) u izdanju ljubljanskog ŠKUC-a samo su neke od njih. Bend isprva bezuspješno pokušava snimiti svoj prvi demo Strah od života u studiju Ranka Rane Kovačevića u Mostaru, nakon čega odlaze u ljubljanski studio Boruta Činča gdje snimaju demo album Mostar (1986.) i to u sastavu: vokal Željko Zovko Koka, gitarista Dragan Kuzma, basista Nenad Golubić Golub i bubnjar Siniša Točaković Toča.
Dvije godine kasnije slijedi kultni EP Neću da budem dio jebene mase, ovoga puta sniman u sarajevskom studiju Vogue kod Željka Mandića, u tadašnjem Domu kulture Vaso Pelagić (danas Centar za djecu i omladinu Novo Sarajevo), a u sastavu: Adem Habibija Habi kao vokal, gitarista Đovani Đoko Ćorić, basista Nenad Golubić Golub i bubnjar Dženan Mujić. Naslovna pjesma albuma vrlo brzo postaje himna antikonformizma i hit na radijskim stanicama. Veću popularnost bendu donosi pojavljivanje pjesama Neću da budem dio jebene mase i Ubijam te na kompilaciji The Return of Yugoslavia bečke kuće Sacro Egoismo Records 1989. godine koja se prodala u 30.000 primjeraka, a na kojoj su se našli i Motus Vita Est, Volk in 7. Kozliček, Euforija, Strelnikoff i brojni drugi važni jugoslavenski sastavi. Uslijedile su dobre kritike u štampi (Ritam, Heroina, Rock) kao i brojni intervjui za fanzine i radijske emisije. Oba materijala dobro su kotirala na Omladinskom programu Radija Sarajevo.
Najvažniji period benda bio je od 1987. do početka rata u Mostaru kada su postavu činili Nenad Golubić Golub na basu, gitarista Đovani Ćorić Đoko, bubnjar Dženan Mujić i Adem Habibija Habi kao vokal. Pored Mostara, pamte se svirke u Sarajevu, Ljubljani, Dubrovniku, Gospiću i drugim gradovima Jugoslavije. Posljednji koncert u Bosni i Hercegovini održali su na sarajevskoj Akademiji scenskih umjetnosti 1989. godine sa kultnim riječkim bendom Grch. Ostao je zapamćen i njihov posljednji koncert Live in Mostar iste godine pod motom ‘Gdje je odgovor’, koji je i snimljen i objavljen na VHS-u.
The Return of Yugoslavia (1989.), Sacro Egoismo Records:
Rat je poharao Mostar, a mostarska scena izgubila brojne članove, ostali su rasuti po svijetu, mnogi se više nisu bavili muzikom. Većina članova Ženevskog dekreta, tadašnjih i bivših, početak rata dočekala je u Mostaru, ali ih rat ubrzo tjera u svijet. Adem Habibija Habi, Nenad Golubić Golub i Dženan Mujić odlaze u Švedsku, Siniša Točaković Toča u Ameriku, Dragan Kuzma u Beograd, Đovani Đoko Ćorić je preminuo poslije rata, prvi vokal Željko Zovko Koka i posljednji gitarista Duje još uvijek su u Mostaru, posljednji bubnjar Sale je u Španiji.
Album Deset godina bio je rezultat gotovo slučajnog ponovnog poslijeratnog okupljanja članova 1996. godine u Švedskoj. Snimljen je u studiju Aktiv u Norrkoepingu, a objavljen 1998. godine. Radi se o materijalu koji su pred rat spremili gitaristi Duje i Ljuba, bubnjar Sale, Adem na vokalu i Golub na basu. Album je trebao izaći za novosadski Start Today Records. Na kraju su ga iznijeli vokal Adem, basista Golub te bubnjar Dženan Mujić i gitarista Haris Ljumanović (iz sarajevskih bendova Zvjerska zajednica, Sihrirano i Paranoid Android). Album je recenziran u švedskom magazinu Close Up. Dekret se nastavlja pojavljivati i na kompilacijama, bitno je istaknuti No Border Jam 4 & 5 (1997.) mariborskog Front Rocka, te sa različitim reizdanjima i remasteriranim predratnim materijalima.
2006. godine objavljuju Best of (1985-2006) sa najboljim pjesmama od početka rada benda. Naposljetku, tu su i najnovija EP izdanja Anarhist iz 2021. te Alkohol iz 2022. godine koji su objavljeni za Ne! Records, izdavačku kuću Adema Habibije Habija s adresom u Švedskoj koja se bavi jugoslovenskom punk rock scenom. Iako bend odavno više ne nastupa, s novim pjesamama dobro znanog zvuka, Ženevski dekret potvrdio je status najdugovječnijeg mostarskog alternativnog benda, sa diskografijom, iskustvom i sjećanjem od pune četiri decenije.
Period rada: 1983-
Žanr: Hardcore punk
Članovi: Nenad Golubić Golub (1983- ), Željko Zovko Koka (1983-1986.), Adem Habibija Habi (1983- ), Đovani Ćorić Đoko (1987-1992.), Dženan Mujić (1987- ), Siniša Točaković Toča (1985-1986.), Dragan Kuzma (1985-1986.), Haris Ljumanović (1996- )
Drugi projekti članova: Bulevar, The Nitkovi, Mo Selection Band, Fontanit, Fist, Goli u sedlu, Vulkan, Unija
Diskografija:
– Live kompilacija Čudeža ne bo, (SKUC/FV Založba, 1986., Ljubljana)
– VHS Ni strahu – Live in Ljubljana ’86. (SKUC/FV Založba, 1986., Ljubljana)
– Album Mostar (1986.)
– EP Neću da budem dio jebene mase (1988.)
– Kompilacija The Return of Yugoslavia (Sacro Egoismo Records, 1989.)
– Kompilacija No Border JAM 4&5 (Front Rock Records, 1997.)
– Kompilacija Grand Thieves Audio – Internat (Grand Theft Audio Recordings, SAD, 1997.)
– Album Deset godina (1998.)
– Protest 1986-1988 (Yugo Punk Classic Series!, Aftermath Tapes, 200?.)
– The Best of (1983-2006.) (2006.)
– EP Anarchist (Ne! Records, 2021.)
– EP Alkohol (Ne! Records, 2022.)
Ženevski dekret – Grad (Mostar) (1986.):
Vidim krv (Live 1986., VIDEO):
Ženevski dekret – Neću da budem dio jebene mase (1988.):
Ženevski dekret – Grad bez svjetlosti (1997.):
Ženevski dekret – Anarhist EP (2021.):
Ženevski dekret – Alkohol (EP):
Izvor: desk research, zenevskidekretmostar.blogspot.com, abartarhiv.blogspot.com, abrasmedia.info, muzika-komunika.blogspot.com