Šareno kamenje je bio popularan mostarski rock sastav potekao 1985. godine iz mostarske gimnazije Veljko Vlahović (Nova gimnazija, u ratu preimenovana u Gimnaziju fra Grge Martića) kada je grupa đaka okupljena oko Harisa Ovčine snimila demo pjesme Iza nove gimnazije u studiju kod Ranka Rane Kovačevića. (Na pjesmi solira gitarista Mili Selimotić, učenik Stare gimnazije / Gimnazije Alekse Šantića, danas samo Gimnazija Mostar i dvije škole pod jednim krovom). Puštala se najprije u kafani u Vahe, da bi uskoro pobjedila na takmičenju za demo hit u emisiji Galija na Radiju Mostar. Fotografija ekipe iz kafane Kod Amire ispod Čardaka pojavila se tim povodom u Listu omladine Mostara (LOM-u). Pjesma je postala hit, a tako je bilo i sa drugom Podigni kragnu preko mosta koju je otpjevao Haris Hara Rešić.
Pokojna profesorica latinskog jezika u Novoj gimnaziji Dita Krešić komentirala je ove pjesme na YouTubeu:
“Nepretenciozno, za današnje vrijeme pomalo naivno, ali tako drago, tako lijepo… često, možda i prečesto ih slušam, pa bili su moji učenici, moja djeca kao i mnogi drugi, ali oni imaju poseban kutak u mom srcu zauvijek.”
Postavu su činili vokal i gitarista Haris Ovčina, gitarista Mili Selimotić, basista Nermin Tanović Tana, klavijaturista Dragan Kapetanović Kapa, bubnjar Adis Šukalić Šuka i vokalista Haris Hara Rešić. Kroz bend su prošli još i klavijaturista Toni Zadro, bubnjar Nino Nona Hadžiomerović te vokali Renato Prlić, Zdenko Zdena Vladić i Derviš Deri Nazečić. Uz glavnog autora muzike i tekstova Harisa Ovčinu, neke tekstove je napisao i Damir Pediša.
Bend je 1988. godine osvojio treće mjesto na zaječarskoj Gitarijadi, a Ovčina nagradu za najbolji tekst odabirom Književne omladine Srbije. Prvi samostalni koncert održavaju iste godine u dvorani Doma mladih u Mostaru, a kasnije sviraju i na Alternativnoj sceni Doma mladih i u Studentskom domu. Posljedni koncert održali su u oktobru 1992. godine.
Materijal za debi album počeli su snimati 1991. godine u sarajevskom studiju Brane Likića (nekada frontmen grupe Rezonansa). Poznato je i da se sarajevski bend Zabranjeno pušenje obožavao i svirao Šareno kamenje, a Nele Karajlić je čak otpjevao jednu pjesmu benda. Snimanje je prekinuo početak rata u Bosni i Hercegovini i Mostaru. Nedugo prije nego je ubijen u ratu, Haris Ovčina je u stanu Denisa Kokanovića (Anda), zajedno sa Rokom Markovinom i Tonijem Peharom Ne daj grade. Zabranjeno pušenje u Sarajevu snimilo je sa Ibricom Jusićem pjesmu Šareno kamenje, skoro u isto vrijeme kada i beogradska edicija benda obradu Druge pjesme (Ona nije tu). Haris Ovčina ubijen je pred roditeljima i bratom u stanu na Bulevaru (Bulevar Narodne revolucije, u ratu ulica upola preimenovana u Ulicu hrvatskih branitelja).
Period rada: 1985-1992.
Žanr: pop, rock
Članovi: Haris Ovčina, Mili Selimotić, Haris Hara Rešić, Nermin Tanović Tana, Dragan Kapetanović Kapa, Adis Šukalić Šuka, Nino Nona Hadžiomerović, Renato Prlić, Zdenko Zdena Vladić, Derviš Deri Nazečić,
Ostali projekti članova: Vulkan, Deri i Zeleno srce, Mo Selection Band, Marijini ljubavnici, Svadbeni bluz, Goli u sedlu, Radarska kontrola, Mo Session Band, Urbano jutro
Šareno kamenje – Iza Nove gimnazije:
Šareno kamenje – Nebo nad Berlinom, Dom mladih Mostar:
Šareno kamenje – Pjesma o Mostaru:
Šareno kamenje – Zenica:
Šareno kamenje – Jel’ ti sa mnom bona bolje bi:
Zabranjeno pušenje feat. Ibrica Jusić – Šareno kamenje:
Gitarista Mili Selimotić u podcastu Imam ideju na Bljesku:
Izvor: desk research
Pregled stvaralaštva u Mostaru, Salko Šarić, FMOiN, Mostar, 2017.